Blog

Blog eksperta kadr i płac

Odpowiedzi na pytania naszych klientów – cz. 5. Zwolnienie lekarskie a urlop macierzyński

Odpowiada: Renata Guza

Pytanie pracownika naszego klienta: 

Czy to prawda, że jeżeli kobieta w ciąży jest na zwolnieniu lekarskim do porodu, to ostatnie dwa tygodnie zwolnienia odejmowane są z urlopu macierzyńskiego, tzn. nie są liczone jako zwolnienie, tylko jako urlop macierzyński? Jest to niepotwierdzona informacja od moich koleżanek, które rodziły kilka lat wcześniej. Wolałabym jednak mieć informację z pewnego źródła. 

Powyższe pytanie pokazuje, że sprawy urlopów macierzyńskich są tematem codziennych rozmów. Nie tylko w ZUS, w kadrach, czy mediach, ale też na ulicy, przy stole, na ławce w parku. Coś ktoś powie, ktoś inny nie do końca zrozumie i powtórzy dalej zmieniając sens. Dlatego obalamy mity, wyjaśniamy wątpliwości, często uspokajamy. Bo spokój przyszłych matek jest tu szczególnie ważny. 

Odpowiedź: 

Nie jest to prawda.

Można wziąć, ale nie trzeba brać urlopu macierzyńskiego przed porodem. Wcześniej można było wziąć 2 tygodnie, obecnie jest to maksymalnie 6 tygodni.

Jeśli lekarz wypisze zwolnienie lekarskie, to jest wypłacany zasiłek chorobowy. Zarówno ZUS jak i pracodawca, nie przemianowuje zwolnienia lekarskiego na urlop macierzyński i nie skraca w ten sposób urlopu macierzyńskiego. 

Odpowiedzi udzieliła: Renata Guza

o nas

USŁUGI KADROWO-PŁACOWE

Funkcjonujemy na rynku od 1994 roku. Firma zarządzana jest przez osoby o najwyższych kwalifikacjach i bogatym doświadczeniu. Posiadamy uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych oraz doradztwa podatkowego jako podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych wpisany na listę KRBR pod numerem 244.

marki grupy mac

USŁUGI KSIĘGOWE

MAC Accounting świadczy kompleksową obsługę księgową oraz nadzór i organizację działów księgowych klienta.

kontakt

skontaktuj się z nami

Blog

RODO

RODO to unijne rozporządzenie, którego celem jest ujednolicenie przepisów o ochronie danych osobowych na terenie całej Unii Europejskiej.

Publikacje

Controlling kosztów i rachunkowość zarządcza

Zarządzanie organizacją w skomplikowanym otoczeniu biznesowym nie jest możliwe bez dostępu do odpowiedniej informacji. Stąd wzrost w ostatnich latach zainteresowania wykorzystaniem controllingu i rachunkowości zarządczej przez kadrę kierowniczą.

Kariera

poznaj nasze aktualne oferty pracy

Jeżeli chcesz dołączyć do naszego zespołu przeslij CV oraz list motywacyjny na adres:

rekrutacja@macauditor.pl

lub

Mac Auditor Sp. z o.o.

ul. Obrzeżna 5, VIII piętro

02-691 Warszawa

Materiały

Odwiedź nas

MAC AUDITOR SP. Z O.O.

Budynek Park Projects

ul. Obrzeżna 5, VIII piętro

02-691 Warszawa

Biuro

tel: +48 22 649 27 65

e-mail: macauditor@macauditor.pl